Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تاثیر اسید نیتریک بر فلزات

تاثیر اسید نیتریک بر فلزات

آیا می‌دانید اسید نیتریک چه تاثیری بر فلزاتی مثل مس، نقره و آلومینیوم دارد؟

اسید نیتریک  چیست؟

اسید نیتریک (HNO3)، یک اسید معدنی خالص و بی‌رنگ است که قابلیت خوردگی بسیار بالایی دارد. در برخی از موارد این اسید به دلیل تجزیه در اکسیدهای نیتروژن و آب، به مرور زمان به رنگ زرد تبدیل می‌شود. معمولا از اسید نیتریک به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی یاد می‌شود.

اغلب، اسید نیتریک‌های تجاری در دسترس، دارای غلظت 68٪ در آب هستند. زمانیکه محلول، حاوی بیش از 86٪ HNO3 باشد، تحت عنوان اسید نیتریک دودزا، معرفی می‌شود. بسته به میزان دی اکسید نیتروژن، اسید نیتریک دودزا، در غلظت‌های بالاتر از 86٪ اسید نیتریک دودزا قرمز و در غلظت های بالاتر از 95٪ اسید نیتریک دودزا سفید، نام می‌گیرد.

شایان ذکر است، به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی، اسید نیتریک با بسیاری از ترکیبات غیر فلزی به شدت واکنش نشان می‌دهد و این واکنش‌ها نیز می‌توانند انفجاری باشند.

تاثیر اسید نیتریک بر فلزات

به طور کلی، اسید نیتریک تقریبا با اکثر فلزات واکنش نشان می‌دهد اما جزئیات این واکنش به غلظت اسید و ماهیت فلز بستگی دارد. اسید نیتریک رقیق مثل یک اسید معمولی در واکنش با اکثر فلزات رفتار می‌کند.

اسید نیتریک می‌تواند فلزات غیر فعال مانند مس و نقره را اکسید کند. آلومینیوم نیز به آسانی در اسید نیتریک رقیق حل می‌شود.

مس، یک فلز غیر فعال است که در شرایط عادی با اسیدهای رقیق واکنشی نشان نمی‌دهد، اما جالب است که با اسید نیتریک رقیق واکنش می‌دهد.

تنظیم کننده: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید