Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تاثیر اسید سیتریک بر مس

تاثیر اسید سیتریک بر مس

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک، یک اسید آلی ضعیف با فرمول شیمیایی C₆H₈O₇ است که به طور طبیعی در مرکباتی مثل پرتقال و لیمو یافت می‌شود. اسید سیتریک به عنوان یک افزودنی به مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، مکمل‌های دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی افزوده می‌شود و در صنایع دیگری همچون صنایع رنگ‌سازی، استخراج نفت، آب فلزکاری و... نیز کاربرد دارد.

اسید سیتریک با مس چه واکنشی نشان می‌دهد؟

اسید سیتریک نمی‌تواند مس و بسیاری از فلزات دیگر را حل کند. اما قادر است تا با اکسید مس واکنش نشان دهد و آن را حل کند.

به عنوان مثال اگر یک سکه مسی داشته باشید که اکسید شده باشد، می‌توانید برای تمیز کردن و براق کردن آن از اسید سیتریک استفاده کنید. بدین صورت که سکه را در محلول اسید سیتریک قرار می‌دهید تا این محلول اکسیدها را از روی سکه جدا کند. اسید سیتریک آنقدر قوی نیست که بتواند مس را در خود حل کند فقط می‌تواند اکسید آن را از بین ببرد و یک سکه درخشان تحویل بدهد.

بنابراین می‌توان گفت که یکی از قابلیت‌های اسید سیتریک این است که می‌تواند برای تمیز کردن مس اکسید شده مورد استفاده قرار بگیرد. خوشبختانه برای انجام این کار نیز می‌توانید این اسید را به راحتی در منزل خود تهیه کنید، زیرا مقادیر زیادی از این اسید در مرکباتی مثل لیمو وجود دارد که به راحتی به آن دسترسی وجود دارد. کافی است مقداری جوش شیرین را با اسید سیتریک مخلوط کنید و سپس با یک اسفنج و مقداری نمک روی سطوح و وسایل مسی بکشید.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: سه شنبه 2 آذر 1400 - 13:18
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 2054