Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
روش تمایز سرب و روی از یکدیگر

روش تمایز سرب و روی از یکدیگر

 نحوه جداسازی سرب و روی

برای برخی افراد ممکن است این سوال وجود داشته باشد که چطور می‌توانند در یک نگاه سرب و روی را از یکدیگر تشخیص دهند. سرب و روی فلزاتی هستند که شباهت زیادی با هم دارند اما در کنار این شباهت‌ها تفاوت‌های فاحشی نیز دارند که شما می‌توانید با توسل به آن تفاوت‌ها، به راحتی آنها را از یکدیگر تشخیص دهید.

_ سرب به طور کلی فلزی است که قابلیت چکش‌خواری بسیار بالایی دارد و به رنگ نقره‌ای تیره است.

روی فلزی است که در مقایسه با سرب از قابلیت چکش‌خواری کمتری برخوارد است و اغلب به دلیل مقاومت بالایش در برابر خوردگی برای روکش کردن فلزات دیگر بکار می‌رود. فلز روی نیز همانند سرب یک رنگ نقره‌ای اما براق تر دارد.

درست است که سرب و روی هر دو به رنگ نقره‌ای تیره و یا خاکستری تیره هستند، اما روی نسبت به سرب براق‌تر است. بنابراین یک روش تشخیص سرب و روی از یکدیگر توجه به رنگ و براق بودن آنهاست.

 _ همانطور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم از روی برای روکش کردن فلزات دیگر استفاده می‌شود، در کل بیشترین کاربرد روی برای روکش کردن فلزات دیگر است. بنابراین این فلز باید مقاومت بسیار بالایی داشته باشد که در این حجم به عنوان محافظ و پوشش برای یک فلز دیگر بکار می‌رود.

در نتیجه یکی دیگر از راه‌های تشخیص سرب و روی از یکدیگر، تشخیص از روی میزان سختی آنهاست. برای اینکار کافیست تا یک وسیله‌ای همچون چاقو را روی ماده‌ای که در دست دارید بکشید، اگر ماده سخت بود روی است اما اگر نرم بود سرب است.

_ یک روش دیگری که برای تشخیص سرب و روی وجود دارد استفاده از یک دستگاه فلوئورسانس اشعه ایکس (XRF) است. این دستگاه می‌تواند در عرض چند ثانیه با اطمینان کامل سرب و روی را از یکدیگر تشخیص دهد.

مزیتی که این روش نسبت به روش‌های بالا دارد اینست که بدون ایجاد هیچ آسیب و خراشی در کوتاه‌ترین زمان ممکن با اطمینان کامل عملیات تشخیص را برای شما انجام می‌دهد.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: یکشنبه 11 مهر 1400 - 11:09
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 5332