Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
معرفی انواع مختلف آلومینیوم

معرفی انواع مختلف آلومینیوم

آلومینیوم و انواع آن

آلومینیوم فلز سبک به رنگ نقره ای بوده که با لایه نازکی از اکسید آلومینیوم پوشیده شده است که این اکسید در اولین لحظه ی تماس آن با هوا و به سرعت تشکیل می شود. اکسید آلومینیوم نقطه ذوب بسیار بالاتری از آلومینیوم خالص دارد. آلومینیوم در حالت فلزی سمی نیست و خاصیت مغناطیسی ندارد.

آلومینیوم یک فلز استاندارد است که برای اهداف صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آلومینیوم در اشکال و درجه های مختلفی موجود است. نوع درجه آلومینیوم انتخاب شده به برنامه شما بستگی دارد. ویژگی های هر نوع از ورق آلومینیوم درجه بندی شده، که به شکل پائین به بالا در لیست زیر آمده است به شما کمک می کند، تا آلومینیوم مناسب خود را به راحتی پیدا کنید.

در هنگام انتخاب درجه آلومینیوم، موارد زیر موارد اساسی است که باید در نظر گرفته شود:

شکل پذیری یا قابلیت کار
قابلیت جوشکاری
ماشینکاری
مقاومت در برابر خوردگی
عملیات حرارتی
استحکام – قدرت
برنامه های کاربردی برای استفاده نهایی

چرا انواع مختلفی از آلومینیوم وجود دارد؟

انواع مختلفی از آلیا‌ژهای آلومینیوم برای محصولات و مشاغل مختلف وجود دارد و بکار می‌رود. ما در این مقاله متداول‌ترین انواع به همراه کاربرد آنها را معرفی خواهیم کرد.

آلومینیوم سخت: 2024-T351

آلومینیوم‌هایی که در این طبقه قرار می‌گیرند بسیار سخت هستند و کار با آنها آسان نیست. آلومینیوم‌های سخت معمولا برای ساخت هواپیماها و پروژه‌های پرچین بکار می‌روند.

انعطاف‌پذیرترین آلومینیوم: فویل آلومینیوم

فویل آلومینیومی، انعطاف پذیرترین نوع آلومینیوم است. زیرا در حین فرآیند تولید این نوع از آلومینیوم را به شکل ورق‌های نازک درمی‌آوردند. همه ما با این نوع از آلومینیوم آشنایی داریم و اغلب در منازل از آن استفاده می‌کنیم. بسیاری از شرکت‌ها، محصولات خود را، از محصولات غذایی گرفته تا محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین لوازم خانگی، با فویل‌های آلومینیومی بسته‌بندی می‌کنند.

ورق آلومینیومی

ورق‌های آلومینیومی تحت فرآیندهای مهرزنی (پرس‌کاری) و شکل‌دهی چرخشی تشکیل می‌شوند و برای استحکام نیاز به یک آلیاژ دارند. دیگ‌ها، قابلمه‌ها و ماهی تابه‌ها، ممکن است حاوی آلومینیوم آلیاژی باشند. برای مثال، برای بالا رفتن دوام و مقاومت، آلیاژ آلومینیوم با آلیاژهای متداولی مانند منیزیم، مس و برنز ترکیب می‌شوند.

♦ مهرزنی یا پرس کاری، فرایندی است که در آن صفحه صاف فلز به صورت سیم پیچ ورق یا ورق صاف وارد دستگاه مهرزنی می‌شود و در آن توسط یک ابزار و یک قالب، تحت فشار قرار گرفته و شکل نهایی را تولید می‌کند.

♦ شکل‌دهی چرخشی یا اسپینینگ یکی از روش‌های شکل دهی فلزات است که قابلیت تولید حجم‌های تو خالی و بدون درز با محور تقارن را دارد.‌‌‌ اساس فرآیند شکل دهی چرخشی، را میتوان مشابه عملکرد چرخ سفالگری دانست که با چرخش قطعه و اعمال نیروی نقطه‌ای انجام می‌شود.

آلومینیوم روکش‌دار

آلومینیوم روکش‌دار، شامل روی، سیلیکون، فولاد ضد زنگ، نیکل یا پوشش منیزیم است. روکش باعث بالا رفتن مقاومت آلومینیوم در برابر خوردگی می‌شود، زیرا آلومینیوم به تنهایی در برابر خوردگی بسیار حساس است.

آلومینیوم روکش‌دار استاندارد به دلیل مقاومت بالایی که دارد در صنایع هواپیمایی و مواد غذایی به دلیل ماندگاری بالا بکار می‌رود.

آلومینیوم لخت

آلومینیوم لخت، دچار خوردگی می‌شود و با اکسید شدن خاصیت انعکاسی خود را از دست می‌دهد.

آلیاژهای تولید آلومینیوم

از دیگر انواع متداول آلومینیوم، انواع آلیاژهای آلومینیوم برای تولید هستند. هر کلاس یک سری است و با یک عدد از یک تا هفت شروع می‌شود. برای ساخت هر سری از آلیاژهای متفاوتی استفاده می‌شود.

♦ سری 1000 خالص‌ترین آلومینیوم است و حداقل حاوی 99% آلومینیوم است و در مخازن شیمیایی و میله‌های اتوبوس بکار می‌رود.

♦ آلومینیوم سری 2000 که دارای آلیاژ مس است و در برنامه‌های مربوط به صنایع هواپیما و هوا فضا بکار می‌رود.

♦ سری 3000 دارای آلیاژ منگنز است و در ساخت ظروف آشپزی و وسایل نقلیه معمولا به کار می‌رود.

♦ سری 4000 از سیلیسیم استفاده می‌کند، نقطه ذوب آلیاژ را کاهش می‌دهد. جوشکارها اغلب از این آلیاژ استفاده می‌کنند.

♦ سری 5000 دارای منیزیم و سیلیکون است و از قطعاتی چون میله‌ها و لوله‌ها تشکیل می‌شود.

♦ سری 7000 دارای آلیاژهای روی است و برای صنایع هوافضا و ورزش قدرت بالایی را ارائه می‌دهد.