Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید












آینده‌ای تاریک برای دو فلز سرب و روی در 2020 و 2021

آینده‌ای تاریک برای دو فلز سرب و روی در 2020 و 2021

آینده سرب و روی

به گزارش متال آنلاین، قیمت روی LME در هفته گذشته افزیش یافت و به 2,596.50 دلار به ازای هر تن رسید که پرمایه‌ترین عملکرد این فلز از ماه مه سال 2019 بوده است. در مقابل روی، قیمت سرب، کاهش یافته و هم‌ اکنون نیز عملکردی خوبی در بازار فلزات پایه لندن ندارد. به طور کلی قیمت این دو فلز که از آنها به عنوان دو فلز خواهر یاد می‌شود، به سمت واگرایی در حال پیش رفتن است، یعنی هر چه قیمت روی به سمت صعودی شدن حرکت می‌کند، قیمت سرب در جهت نزولی شدن پیش می‌رود.

آخرین پیش‌بینی‌های گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG) برای هر دو فلز بسیار ناخوشایند است، اما چشم‌انداز سرب ناخوشایندتر به نظر می‌رسد.

در سال جاری، هر دو فلز صنعتی به دلیل شیوع کووید-19 شوک تقاضا را تجربه کردند، چرا که فعالیت‌های تولیدی، بویژه در نخستین ماه‌های شیوع کاهش پیدا کردند و تا حدودی متوقف شدند.

طبق گفته گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی (ILZSG)، پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری تقاضای روی 5.3% و تقاضای سرب 6.5% کاهش یابد.

جالب اینجاست که علیرغم این کاهش تقاضا، این دو فلز دچار اختلال شدید در بخش موجودی شده‌اند.

براساس اظهارات ILZSG، به دلیل شیوع کووید-19 بویژه در اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده سرب و روی مانند کشورهای پرو، بولیوی و مکزیک، تولید معدنی روی 4.4% و تولید سرب 4.7% کاهش دارند.علاوه بر این، گروه مطالعات بین‌المللی سرب و روی هشدار داده است که، از سرگیری سطح تولید قبل از شیوع این بیماری همه‌گیر، یک فرآیند چالش‌برانگیز در تعدادی از عملیات‌های معدنی و استخراجی بزرگ است.

محدودیت‌های مربوط به مواد خامی که برای تولید تصفیه شده این فلزات نیز بکار می‌روند بر تولید و موجودی این فلز تاثیر گذاشته‌اند، که در بازار سرب این خلاء بیشتر دیده می‌شود.

ILZSG انتظار دارد که، تولید روی تصفیه شده جهانی در سال میلادی جاری تنها 0.9% رشد کند، درحالیکه پیش‌بینی کرده است، علاوه بر اینکه تولید سرب تصفیه شده جهانی اصلا رشد نداشته باشد، 4.3% هم در سال جاری افت پیدا کند.

بنابر گفته ILZSG، هر دو فلز در سال میلادی جاری (2020) و سال میلادی آینده (2019) مازاد عرضه و تقاضا را ایجاد خواهند کرد.

بین بازار سرب و روی و بازار مس یک تفاوت بزرگ وجود دارد و آن این است که چین در حال جمع‌آوری و پاکسازی این دو فلز در جهان نیست. درحالیکه واردات مس تصفیه شده به این کشور، بویژه در سال میلادی جاری، در سطح وسیعی در حال انجام است.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: یکشنبه 11 مهر 1400 - 10:27
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 198