Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
جوشکاری مس

جوشکاری مس

 جوشکاری مس به چه صورتی است؟

        این جوشکاری در ساخت و سازها بویژه در تجارت برق و لوله کشی کاربرد زیادی دارد. مس رسانای عالی برق است و در برابر خوردگی و سایش مقاومت بالایی دارد. این دارایی های منحصر به فرد نیز چالش های بی نظیری را ارائه می دهد. کار با مس، به خصوص جوشکاری مس، به تکنیک های خاص خود نیاز دارد. قبل از کار با مس، یاد بگیرید که با استفاده از اقدامات احتیاطی مناسب، شناسایی آلیاژها و ضخامت، با خیال راحت از آن استفاده کنید. جوشکاری مس کار سختی نیست. گرمای مورد نیاز برای این نوع از جوشکاری تقریبا دو برابر گرمایی است که برای جوشکاری فولاد با ضخامت مشابه نیاز است. مس، رسانایی حرارتی بالایی دارد. برای جبران این اتلاف گرما نوک جوش باید یک یا دو سایز بزرگ‌تر از نوک جوشی باشد که برای فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام جوشکاری بخش‌های بزرگ با ضخامت زیاد، باید حرارت جوش را بالا ببرید. این کار باعث می‌شود که جوش کمتر متخلخل شود. مس باید با یک شعله کمِ اکسیدکننده جوش داده شود، زیرا فلز ذوب شده به وسیله اکسیدی که توسط شعله شکل می‌گیرد محافظت می‌شود. اگر از یک شار برای محافظت از فلز مذاب استفاده می‌کنید، شعله باید خنثی باشد.
برای جوشکاری OFC، یا همان لوله مسی دی‌اکسیدشده، باید از ترکیب‌های جوش‌گاز به جای اکسیژن حاوی مس استفاده کنید. در جوشکاری ورقه‌های مسی، حرارت به قدری با سرعت هدایت می‌شود که دما به سختی به نقطه ذوب می‌رسد. در جوش ورقه مسی، جوش باید در نقطه‌ای از انتهای اتصال شروع شود و تا انتها با یک فلز پر کننده جوش داده شود. پس از بازگشت به نقطه شروع، از طرف مخالف درز(اتصال) تا انتها، باید عملیات جوش مجددا انجام داده شود. در طول این عملیات، مشعل باید تقریبا در یک زاویه ۶۰ درجه به فلز پایه نگه داشته شود. برای پیشگیری از ایجاد ناهمواری‌ها، توصیه می‌شود که پشت درز(اتصال) قسمت زیرین، قطعه‌های کربنی یا ورق‌های نازک فلزی قرار گیرد. همچنین برای جلوگیری از وارد شدن حرارت به اتمسفر اطراف عملیات جوشکاری، دور تا دور فلزی که قصد جوشکاری آن را دارید بپوشانید. این کار همچنین کمک می‌کند تا قسمت مذاب جوشکاری به آرامی خنک شود.

جوشکاری مس و نکات مهم ایمنی

     1- از وسایل محافظ مناسب استفاده کنید. هر وقت جوش صورت می گیرد ، شما نباید وسایل ایمنی و محافظ را فراموش کنید. دستکش، عینک ایمنی ، حتی در داخل کلاه ایمنی ، باید پوشیده شود. کلاه جوش احتمالاً مهمترین تجهیزات ایمنی است زیرا از هرگونه جرقه از چشم و پوست شما محافظت می کند. همچنین از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند و می تواند به بینایی شما آسیب برساند. دستکش سنگین و مقاوم در برابر شعله باید برای محافظت از بازوها و دستها از سوختگی و خراش استفاده شود. انتخاب موادی مانند چرم همچنین به محافظت در برابر شوک الکتریکی کمک خواهد کرد. فراموش نکنید که از پای خود با چکمه های چرمی و سنگین محافظت کنید. داشتن محافظ متاتارس بر روی توری ها می تواند از مچ پا و کف پای شما در برابر افتادن اشیاء محافظت کند. عینک ایمنی نیز باید در هنگام کار استفاده شود.
      2- در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید. هنگام جوشکاری مس می تواند دودهای خطرناکی ایجاد شود. همیشه مطمئن باشید که تهویه کافی به خصوص در مناطق محدود وجود دارد. اگزوز را در نزدیکی قوس نگه دارید در حالی که مرتباً فیلتر را عوض می کنید تا حداقل میزان دودها حفظ شود. یک ماسک جوشکاری مصوب همیشه باید در مناطق محدود استفاده شود تا از ریه های شما در برابر دود محافظت کند.
    3- از لمس کردن قطعات برق زنده خودداری کنید. شوک الکتریکی هر ساله افراد زیادی را می کشد. چکمه های عایق را حتما بپوشید و هرگز از دستکش سوراخ استفاده نکنید. ماشین آلات جوش همیشه باید به درستی زمین خورده و تجهیزات در هنگام استفاده از دستگاه خاموش شوند. برای محافظت بیشتر از خود ، همیشه قطعات تعمیر شده را به موقع تعویض کنید و فقط در شرایط خشک جوشکاری کنید. این شامل پوشیدن لباس خشک نیز هست.