Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید












آلیاژ مس و کاربردهایش

آلیاژ مس و کاربردهایش

آشنایی با فلز مس و آلیاژ مس

رنگ این فلز مایل به قرمز است که رنگ نارنجی و قرمز را بازتاب می کند و سایر رنگ ها را جذب می کند. بشر استفاده زیادی از این فلز و آلیاژ مس در صنعت های مختلف می کند همچنین دارای خاصیت های فراوانی، از جمله دارای خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی بوده که باعث شده از دیرباز مورد توجه و استفاده انسان ها قرار گیرد.
صنعت برق از مهمترین کاربرد آنست، چون این فلز از ارزان ترین و بهترین فلز انتقال جریان برق می باشد. علاوه بر همه این مسائل، قدرت بالای فلز مس، مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و سایر مشکلات، آن را به یکی از ایمن ترین و بهترین انتقال دهنده برای ساخت سیم های مختلف تبدیل کرده است. در این مقاله ما قصد بررسی انواع آلیاژهای مس را داریم. اما قبل از آن لازم است به یک سری خواص مهم فلز مس هم اشاره کنیم:
این فلز قابلیت آلیاژ شدن بالا و دارای شکل پذیری عالی و بالایی است.
همچنین مقاومت آن نسبت به خوردگی بسیار بالاست.
اهمیت فوق العاده مس به علت وجود سه خاصیت بسیار مهم در آن است : حرارت را به خوبی هدایت می کند، هدایت الکتریکی بالایی دارد، قابلیت تغییر شکل آن هم بسیار بالاست.

شناسایی آلیاژهای مس

آلیاژ از ترکیب دو یا چند فلز  با یکدیگر به وجود می آید. برای مثال آلیاژ برنج، از ترکیب فلز مس و روی بدست می آید. 

طبقه بندی نوع آلیاژ

الف) مس نسبتأ خالص
ب) برنج که حاصل ترکیب مس و روی می باشد.
ج) برنز که حاصل ترکیب مس و قلع می باشد.
هر کدام از این دسته ها می توانند یا آلیاژهای کارشده باشند و یا آلیاژهای ریخته‌گری. همچنین هر کدام از آلیاژ مس، کاربرد مخصوص خود را در صنعت دارند که در زیر به آنها می پردازیم.
آلیاژ مس با درجه خلوص بالا بیشتر در حوزه لوله های مسی، کابل ها و لوله های دوجداره و در تولید مدال ها، فیوز و لوله ها و همچنین در مبدل های حرارتی ودر سوئیچ و بست های الکتریکی نیز کاربرد دارد.
آلیاژ برنز که حاصل ترکیب ۹۸.۷۵درصد مس و ۱.۲۵درصد قلع می باشد. البته مقدار کمی هم فسفر در این ترکیب می تواند وجود داشته باشد. بیشتر در اتصالات الکتریکی و سخت افزار خطوط الکتریکی کاربرد دارد.
آلیاژ مس و آلومینیوم که به برنزهای آلومینیوم معروف اند و آلیاژ مس و سیلیسیم که به برنزهای سیلیسیم معروف هستند و عمدتأ در لوله های مبدل گرما و بخار و لوله های تقطیر استفاده می شوند.
آلیاژ دیگری که از ترکیب مس به میزان ۷۹ درصد ، و نیکل ۲۱ درصد بدست می آید و در زمینه فنرهای الکترونیکی و بست فلزی، مقاومت ها، فنرهای الکتریکی و لوله های مبدل گرما و بخار کاربرد دارند.
آلیاژ ریخته‌گری با درصد زیاد مس، انواع برنج های ریخته‌گری، آلیاژهای ریخته‌گری برنز، که در اتصالات رادیاتور و لامپ کاربرد دارند.
آلیاژهای ریخته‌گری مس و قلع – مس، قلع و سرب – مس، قلع و نیکل که در انواع رینگ و پیستون کاربرد دارند.

آلیاژهای با مس و روی (برنج)

مهمترین وجه تمایز برنج ها با یکدیگر، ساختار بلوری و درصد ترکیب های آنهاست.برنج های طلایی که حاصل ترکیب ۹۵درصد مس و ۵ درصد روی می باشند. در لوله ها، لباس های ضد گلوله، پلاک و فیوز کاربرد دارند.برنج های تجاری نیز در پرده سینما، کارت های شبکه و پرده های محافظ کاربرد دارند.برنج های جواهر سازی نیز در زیورآلات لباس، زنجیرها، کانال ها و … کاربرد دارند.برنج های قرمز ، در حفره های اتصال، هادی ها، خاموش کننده های آتش و لوله های مبدل حرارت و … کاربرد دارند.
برنج های کم عیار که حاصل ترکیب ۸۰درصد مس و ۲۰ درصد روی می باشند. این مدل برنج ها بیشتر در ساخت ظروف باتری، دم آهنگری و آلات موسیقی و همچنین عقربه ساعت کاربرد دارند.
برنج های فشنگ که حاصل ترکیب ۷۰درصد مس و ۳۰ درصد روی می باشند. از این برنج ها در بدنه رادیاتور، مخازن چراغ قوه، گیره ها، مهمات و وسایل پلمب کردن و … استفاده می شود.
برنج های زرد که حاصل ترکیب ۶۰درصد مس و ۴۰ درصد روی می باشند. از این برنج ها درمعماری، پیچ و مهره های بزرگ، لوله های مبدل حرارت و … استفاده می شود.
برنج های منگنز که حاصل ترکیب ۷۰درصد مس و ۲۸.۸ درصد روی و همچنین۱.۲ درصد منگنز می باشند. از این برنج ها در جوشکاری لب به لب و جوشکاری درزی استفاده می شوند.
برنج قرمز سیلیسیومی که حاصل ترکیب ۸۱.۵درصد مس و ۱۴.۵ درصد روی و۴ درصد سیلیسیم می باشند. از این برنج ها در دسته شیرها وقتی که مقاومت به خوردگی و استحکام بالا بحرانی می‌باشد استفاده می شوند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید