Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
سمانته مس چیست؟

سمانته مس چیست؟

سمانته مس یکی از محصولات جانبی مس است که در حوضچه‌ سمنتاسیون و به واسطه آهن قراضه، تولید می‌شود.

سمانته مس چیست؟

سمانتسیون به زبان ساده یعنی فرایند جانشینی یون‌ها از طریق رسوب دادن فلزی به وسیله فلز دیگر. در فرایند تولید مس معمولاً از قراضه آهن برای رسوب دادن مس استفاده می‌شود که در نتیجه سمانته مس به بازار عرضه می‌شود.

سمانته کردن به طور کلی به معنای نوعی رسوب است، بنابراین سمانته مس نیز نوعی رسوب مسی به شمار می‌آید که به عنوان مواد اولیه در ساخت بسیاری از مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، سمانته مس شبیه خاک و تکه‌های سنگ است.

سمانته مس چگونه تولید می‌شود؟

یون‌های مس موجود در محلول، اغلب از طریق فرآیند لیچینگ سنگ معدنی، آن هم در حضور آهن جامد(که اغلب از آهن قراضه استفاده می‌گردد)، از محلول رسوب می‌شوند. در نتیجه این فرآیند، آهن اکسید می‌شود و یون‌های مس بواسطه انتقال الکترون‌ها کاهش پیدا می‌کنند.

از این فرآیند، فلز مس جامد رسوب شده‌ای بدست می‌آید که بصورت پودر یا سنگ روی سطح آهن قراضه قرار می‌گیرند، که به آنها سمانته مس گفته می‌شود.

سمانته مس

کاربری سمانته مس چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم فلز مس خاصیت رسانایی بالای آن است. به همین خاطر یکی از مهم‌ترین آلیاژهای مصرفی برای تجهیزات سیم‌کشی ساختمان، مس است. بنابراین کارخانجات تولید تجهیزات سیم‌کشی ساختمان همواره خریدار  مس هستند. در ساخت بسیاری از تجهیزات خودروهای سبک و سنگین از جمله سیم‌کشی، موتور، بلبرینگ، ترمز و… از مس استفاده می‌شود. بنابراین صنایع خودروسازی همواره خریدار سمانته خواهند بود. خرید سمانته  برای محصولات زینیت نیز کاریرد دارد. یکی از مواردی که از گذشته تا کنون جزو کاربردهای همیشگی مس بوده است؛ استفاده از این فلز برای تولید اقلام زینتی است. زیرا فلز مس قابلیت شکل‌پذیری و چکش‌خواری مناسبی دارد. بنابراین خرید  مس توسط کارگاه‌های تولید چنین محصولاتی نیز صورت می‌گیرد.

خرید این مواد برای تزئینات ساختمان نیز استفاده می شود . یکی از ویژگی‌های جذاب مس این است که در مجاورت با هوای مرطوب اکسیده شده و تغییر رنگ می‌دهد.

 

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: شنبه 24 مهر 1400 - 10:02
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 4395