Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
برنج بهتر است یا برنز؟

برنج بهتر است یا برنز؟

 آلیاژ برنج بر برنز برتری دارد یا نه ؟

برنج (Brass Alloy): ترکیبی از فلز مس(Cu) و روی(Zn) است. بر حسب درصد روی در مس می توان برنج های متفاوتی را به دست آورد. هر چه درصد روی در مس افزایش یابد سختی و استحكام این آلیاژ بیشتر می شود و رنگ برنج از قرمز به زرد كم رنگ متمایل می شود این تغییر رنگ باعث می شود که این آلیاژ با اسامی مختلفی همچون برنج زرد ، برنج قرمز ، برنج سرب ، برنج سیلیسیم ، برنج قلع و برنج های نیكلی(ورشو) نامیده شوند.

برنز (Bronze Alloy) : معمولا از تركیب مس با عناصری همچون قلع ، آلومینیوم ، منگنز و یا فسفر تولید می شود. آلیاژ هایی كه اساسا از مس و قلع تشكیل شده ‌اند، برنزهای قلع ‌دار نامیده می‌شوند. از آنجا كه به منظور اكسیژن زدایی هنگام ریخته گری، فسفر به این آلیاژها افزوده می‌شود، برنزهای قلع ‌دار با نام تجاری برنزهای فسفردار نیز شناخته می‌شوند. این آلیاژها خواص مطلوبی مثل استحكام زیاد ، مقاومت به سایش و مقاومت خوبی به خوردگی در آب دریا دارند.

این آلیاژ در زمانهای قدیم در ایران بنام مفرغ مشهور بوده است اما از لحاظ كلی برنز به آلیاژهای مس به علاوه یك عنصر غیر از روی اطلاق می شود.

برنج و برنز آلیاژهای فلزی هستند که در اشیائی که به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنیم بسیار کاربرد دارند. در ادامه این مقاله می‌توانید با تفاوت‌های بین این دو آلیاژ فلزی پرمصرف آشنا شوید و به پاسخ سوال برنج بهتر است یا برنز دست پیدا کنید.

برنج 

برنج، آلیاژی است که از ترکیب مس و روی در نسبت‌های مختلف تشکیل می‌شود. برنج قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد، نقطه ذوب پایینی دارد و ریخته‎‌گری آن آسان است. برنج همچنین به دلیل خاصیت و ترکیباتی که دارد در برابر خوردگی و سایش بسیار مقاوم است.

برنج به رنگ زرد کدر است و گاهی هم رنگ آن شبیه به طلا می‌شود، اما قابلیت افتراق آنها وجود دارد. برای اولین بار، برنج در حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح شناخته شده است.

 برنز

برنز، آلیاژی است که ماده اولیه اصلی آن از مس تشکیل شده که با 12 تا 12.5% قلع، و فلزات دیگری چون آلومینیوم، منگنز، نیکل یا روی و گاهی اوقات با مواد غیرفلزی یا شبه‌فلزی مثل آرسنیک، فسفر یا سیلیکون ترکیب می‌شود. برنز آلیاژی است که سخت و شکننده است و در برابر خوردگی‌ها بویژه خوردگی‌های آب دریا بسیار مقاوم است.

برنز آلیاژی است که به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود. برنز در مقایسه با برنج میزان مس بیشتری دارد به همین علت است که نسبت به آن قرمزتر دیده می‌شود. همچنین برنز نسبت به برنج سنگین‌تر است و چگالی بیشتری دارد.

جالب است که بدانید قدمت برنز به حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید برنج و برنز هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند به همین علت می‌توان کاربردهای بسیار متفاوتی از آنها داشت. به عنوان مثال، برنج خاصیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد و ریختگری آن نسبت به برنز راحت‌تر است. بنابراین در صنایعی که نیاز به کاربرد آلیاژی انعطاف‌پذیرتر وجود دارد کاربرد برنج نسب به برنز ارجحیت دارد. یا اینکه برنز در برابر آب دریا بسیار مقاوم است، بنابراین کاربرد آن در محیط‌های دریایی نسب به برنج ارجحیت دارد.

در نتیجه، نمی‌توان گفت که برنج از برنز بهتر است یا برنز از برنج بهتر است، فقط کافی است متناسب با نیاز نوع آلیاژ را مشخص کنید.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: دوشنبه 26 مهر 1400 - 11:19
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 7622