Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

برنج‌های مخصوص

برنج‌های مخصوص

میزان فلزات و آلیاژهایی که به برنج اضافه می‌شود بر نحوه کاربرد آلیاژ نهایی تاثیر دارند که در ادامه مفصل‌تر در موردش صحبت می‌کنیم.

برای اینکه برنج‌ها دارای خواص فیزیکی و مکانیکی بهتری شوند. لازم است اندکی از فلزات دیگر به آنها اضافه گردد. از این رو گاهی در ساختن یک آلیاژ برنجی ممکن است شش عنصر فلزی به کار رود.

به طور مثال، لوله‌های برنجی که در دستگاه تقطیر نفت به کار می‌رود، محتوی: 76% مس، 22% روی و 2% آلومینیوم، و یک نوع دیگر محتوی 70% مس، 27% روی و 2% سرب می‌باشد.

در صورتی که صفحات ورق که در ساخت بدنه دستگاه تقطیر به کار می‌رود، محتوی: 68% مس، 24.5 روی، 5% سرب و 15-5% آهن، و 0.05% منگنز می‌باشد.

 لوله‌های برنجی که در ساختمان‌ کشتی‌ها بکار می‌رود، محتوی: 60% مس، 37% روی، 25 سرب، 0.5% قلع، 0.5% آهن می‌باشد.

در صورتی که برنجی که در ساخت فنرهای برنجی به کار می‌رود، باید محتوی: 65% مس، 24.5% روی، 0.25% سرب و 0.25% آهن باشد.

اضافه نمودن فلزات دیگر به برنج نه فقط به منظور صرفه‌جویی در مقدار فلزات اساسی برنج می‌باشد، بلکه برای این است که برنج خواص بهتری دارا شود. این موضوع را باید در نظر داشت که فلزاتی نیز هستند که اضافه نمودن آنها در برنج مثل آنتیموان، آرسنیک و بیسموت اثرات سوئی به بار می‌آورد.

عنصر دیگری که باید در بودن و نبودن آن در برنج‌ها دقت شود سرب است؛ زیرا سرب در برنج مذاب غیر قابل حل می‌باشد و چون فلز سنگینی است در ته بوته قرار می‌گیرد و بدین نحو قبل از ریختن برنج در قالب باید آن را خوب به هم زد تا اینکه تمام سرب در توده برنج مذاب منتشر و پراکنده شود و در یک جا جمع نشود، البته اگر مقدار سرب تا 2 درصد برسد خاصیت ماشینی شدن برنج‌ها را بهتر می‌کند.

تنظیم کننده :پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است
آخرین اخبار