Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
ریخته‌گری برنج

ریخته‌گری برنج

روشهای ریخته‌گری برنج

ریخته‌گری، فن شکل‌دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه‌ای به نام قالب و آن‌گاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب است. این روش کهن‌ترین فرایند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است. اولین کوره‌های ریخته‌گری از خاک‌رس ساخته می‌شدند و لایه‌هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می‌شد.نقطه ذوب پایین و نتایجی که در کار نهایی ارائه می‌دهد، برنج را به یک فلز فوق العاده برای ریخته‌گری تبدیل کرده است. برنج، آلیاژی از مس است و از زمان‌های نیاکان ماقبل تاریخ ما وجود داشته است. خاطر نشان می‌کنیم، برنج، با ترکیب مس و روی در دمای بالا ساخته می‌شود. به دلیل نقطه ذوب پایین برنج، ریخته‌گری برنج را حتی در خانه هم می‌توان انجام داد. اما اگر به طور تخصصی قصد داشته باشید به ریخته‌گری برنج بپردازید، باید با روش‌های تخصصی آن، آشنایی لازم را داشته باشید.

توجه داشته باشید که، برای ریخته‌گری برنج، چه به صورت خانگی و چه در ابعاد صنعتی و بزرگ، باید تجهیزات لازم ایمنی را فراهم کنید.

روش‌های تخصصی ریخته‌گری برنج

سه روش تخصصی برای ریخته‌گری برنج وجود دارد که عبارتند از:

♦ ریخته‌گری لاست واکس و به اصطلاح امروزی ریخته‌گری دقیق

ریخته‌گری لاست واکس، نوعی خاص از ریخته‌گری فلز مذاب است که فلز مذاب (معمولا نقره، طلا، برنز ،برنج)، در ابتدا درون قالب‌هایی از جنس موم که توسط گچ ریخته‌گری احاطه شده‌اند ریخته می‌شود و سپس بعد از تخلیه موم بواسطه گرما، تولید می‌گردند. مانند مجسمه‌هایی که توسط هنر مجسمه‌ساز ساخته می‌شود.

لازم به ذکر است که امروزه فرآیند این ریخته‎گری تحولاتی داشته است و در کاربردهای مدرن صنعتی، این فرآیند تحت عنوان ریخته‌گری دقیق شناخته می‌شود.

♦ ریخته‌گری تحت فشار

ریخته‌گری تحت فشار، روش‌ ریخته‌گری دیگری است که برای ریخته‎گری برنج انتخاب بسیار مناسبی است. این نوع ریخته‌گری معمولا در کارخانه‌های بزرگ و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا هزینه راه‌اندازی اولیه آن برای کارخانه‌های کوچک زیاد است.

در ریخته‌گری تحت فشار یا دایکَست، مواد مذاب تحت فشار به داخل قالب تزریق می‌شود. در این سیستم بر خلاف روش‌های دیگر ریخته‌گری که مذاب تحت نیروی وزن خود به داخل قالب می‌رود، مواد مذاب با فشار داخل قالب تزریق می‌شود و در همان حالت یعنی تحت فشار مواد مذاب منجمد می‌شود و امکان تولید قطعات با استحکام بالا را می‌دهد. ریخته‌گری تحت فشار کوتاه‌ترین راه تولید یک محصول از فلز می‌باشد. یکی از مزایای این روش، تولید قطعات بسیار نازک و همچنین با استحکام بسیار زیاد می‌باشد که ساخت آن توسط روش‌های دیگر ریخته‌گری تقریبا غیرممکن می‌باشد.

♦ ریخته‌گری ماسه‌ای

ریخته‌گری ماسه‌ای یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ریخته‌گری است که هنوز هم محبوبیت زیادی دارد. برای ریخته‌گری‌های کوچک استفاده از این روش به لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر و معقول‌تر است.

  • منبع: متال آنلاین
  • تاریخ: دوشنبه 15 آذر 1400 - 12:24
  • نویسنده: پ . ز
  • صفحه: مقالات
  • بازدید: 6570