Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
آلیاژ مس بریلیم؛ آلیاژی قدرتمند در رقابت با فولاد

آلیاژ مس بریلیم؛ آلیاژی قدرتمند در رقابت با فولاد

بریلیم چیست؟

بریلیم با نماد اتمی Be، یک فلز سخت و سبک است که نقطه ذوب بالایی دارد و از خاصیت هسته‌ای منحصر به فردی برخوردار است که آن را برای بسیاری از کاربردهای هوافضا و نظامی حیاتی می‌کند. این فلز خاکستری رنگ به دلیل نقطه ذوب بالا، در برابر سایش و برش مقاومت بالایی دارد. این آلیاژ همچنین، مقاومت کششی و مقاومت خمشی بسیار بالایی نیز دارد.

بریلیم، اگرچه فقط یک چهارم وزن فولاد را دارد، اما استحکام آن شش برابر فولاد است. این فلز، غیرمغناطیسی و ضد جرقه است، خصوصیاتی که در حوزه نفت و گاز بسیار با اهمیت هستند.

آلیاژ مس بریلیم (BeCu)

آلیاژهای مس بریلیم برای بسیاری از صنایع، به دلیل ترکیبات منحصر به فردی که از قدرت، سختی، رسانایی و مقاومت در برابر خوردگی ارائه می‌دهند، حیاتی هستند. آلیاژهای مس بریلیم استاندارد، نزدیک به 2 درصد بریلیم دارند، در حالی که محتوای بریلیم در آلیاژهای مخصوص می‌تواند از 1.5 درصد تا 2.7 درصد متغیر باشد. آلیاژ مس بریلیم، تحت عناوین دیگری چون، بریلیم مس (CuBe) ، برنز بریلیم و مس فنری نیز شناخته می‌شوند. مس بریلیم، استحکام بالا را با کیفیت‌های غیرمغناطیسی و غیرجرقه‌ای ترکیب کرده است. شایان ذکر است، این فلز دارای خواص فلزکاری، شکل دهی و ماشینکاری در سطح عالی است.

کاربرد آلیاژ مس بریلیم

مس بریلیم، معمولا در ساخت اتصالات الکترونیکی، محصولات مخابراتی، اجزای رایانه‌ها و فنرهای کوچک استفاده می‌شود.

اگر نگاهی دقیق به ابزارهایی مانند آچار، پیچ‌گوشتی و چکش‌های مورد استفاده در سکوهای نفت و معادن ذغال سنگ، بیندازید متوجه خواهید شد که حروف BeCu روی آنها حک شده است. این حروف نشان می‌دهند که این ابزار از مس بریلیم ساخته شده‌اند. برای کارگران این صنایع، کاربرد چنین ابزارهایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا آنها به ابزاری نیاز دارند که برای استفاده در آن محیط‌ها بی‌خطر باشد. به عنوان مثال، ابزارهای ساخته شده از مس بریلیم، جرقه‌های بالقوه کشنده، ایجاد نخواهند کرد.

آلیاژهای مس بریلیم آنقدر قوی هستند که اغلب به عنوان آلیاژ قدرتمندی که در رقابت با فولاد است، محسوب می‌شود. آلیاژهای مس بریلیم، دارای مزایایی نسبت به فولاد هستند، از جمله مقاومت بالاتر آنها در برابر خوردگی.

مس بریلیم همچنین، رسانایی گرمایی و برقی بهتری را ارائه می‌دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، مس بریلیم جرقه نخواهد زد، و این یکی دیگر از مزایای قابل توجه این آلیاژ فلزی نسبت به فولاد است. در شرایط بالقوه خطرناک، ابزار مس بریلیمی می‌توانند به کاهش خطر آتش سوزی و همچنین آسیب کمک کنند.