Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
مصارف گرد روی

مصارف گرد روی

گرد روی و مصارف کاربردی آن

بیشتر وقت ها  در بازار و صنعت به اشتباه پودر روی و گرد روی را یک محصول می دانند اما این کار سبب ایجاد مشکلات جدی در کار می شود. در واقع تفاوت این دو محصول در جنس و آنالیز آن نیست. تفاوت اصلی آن ها در سایز و دانه بندی می باشد. در گرد روی سایز ماده از ۲ میکرون تا ۹ میکرون می باشد و پودر روی بالاتر از ۹ میکرون. مصارف و کاربرد این دو نیز طبیعتاً متفاوت می باشد و هنگام خرید باید حتماً به این مورد توجه ویژه ای داشت.

1- جهت تولید پولک یا فلس روی

گرد روی می‌تواند به صورت پولک در بیاید. شکل پولکی روی که دارای سطح مخصوص بالایی می‌باشد، توسط آسیا نمودن از نوع گلوله‌ای در داخل سیال غیرواکنش دهنده‌ای مانند یک هیدروکربن که حاوی حدود 3 درصد روان‌ساز مانند اسید استئاریک و دیگر افزودنی‌های سودمند می‌باشد، به دست می‌آید.

پولک روی به عنوان رنگدانه در مواد مختلف از جمله پلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پولک روی ظاهری پر زرق و برق به رزین‌ها جهت مصارف خاص می‌بخشد؛ همچنین هدایت الکتریکی را افزایش می‌دهد و در پوشش ضد خوردگی مصرف دارد.

2-مصارف شیمیایی گرد روی

گرد روی با محتوی روی فلزی بالا و سطح مخصوص زیاد، کاربردهای زیادی در صنعت شیمیایی دارد. از جمله به عنوان احیا و تغلیظ‌کننده و هالوژن‌زدا مورد مصرف قرار می‌گیرد.

3-گرد روی یا پودر روی در پوشش‌های حافظتی

از روش‌های کاربردی پوشش دادن توسط روی می‌توان موارد زیر را نام برد:

1)Hot – Dip galvanizing

2)Spraying

3)Sherardizing

4)Electro Plating (electrogalvanizing)

4-کاربرد گرد روی در باتری

کابرد در باتری‌ها از دیگر مصارف گرد روی می‌باشد.

5-گرد روی در پلاستیک‌ها

گرد روی کاربردهای فراوانی در ساخت پلاستیک‌ها از جمله در ساخت قالب‌های پلاستیک دارد. همچنین به عنوان پرکننده مصرف می‌گردد، و در مقایسه با پرکننده‌های دیگر باعث سختی بیشتر، خواص مکانیکی مطلوب‌تر و خراش یا سایش کم‌تری می‌گردد. گرد روی همچنین سبب افزایش عمر لوله‌های پلاستیکی می‌شود.

پودر و پولک روی به عنوان رنگدانه در پلاستیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ همچنین باعث افزایش هدایت الکتریکی می‌گردند. افزایش هدایت الکتریکی از تغییرات بنیادین در خواص پلاستیک‌ها به شمار می‌آید و جهت این کار باید پودر روی به اندازه کافی و به طور کاملا همگن در بافت پلاستیک‌ها قرار گیرد.

6-گرد روی در رزین‌ها

به رزین‌ها گرد روی زیادی افزوده می‌شود. گرد روی در تولید Vinyl styrene و Aerylic resin جهت بهبود در برابر ضربه و مقاومت در برابر افزایش درجه حرارت استفاده می‌شود.

گرد روی مقاومت برشی را در رزین‌های اپوکسی چسب‌دار بهبود می‌بخشد.

7-کاربرد گرد روی در اصطکاک

گرد روی جهت بهبود خواص اصطکاکی در درجه حرارت‌های بالا مورد مصرف قرار می‌گیرد. یک مثال شاخص، استفاده گرد روی در آستری‌های ترمزها می‌باشد. که در درجه حرارت‌های بالا خواص اصطکاکی مناسبی از خود نشان می‌دهد.