Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
حفاظت از آلومینیوم با آنودایز (بخش آخر)

حفاظت از آلومینیوم با آنودایز (بخش آخر)

در این مقاله و در ادامه بحث‌های بخش یک و دو قصد داریم تا روش آنودایز کردن آلومینیوم را تشریح کنیم. این روش یک لایه محافظتی روی آلومینیوم ایجاد کرده و آن را مقاوم می‌کند.

روش سوم، آنودایز کردن

آنودایز، فرآیندی است که در آن یک لایه محافظ روی سطح فلز ایجاد می‌شود تا از اکسید شدن آن جلوگیری کند.

1) شی‌ء آلومینیومی را به خوبی با آب تمیز کنید

سطح آلومینیوم را به خوبی با آب گرم و صابون شستشو دهید. هیچ آلودگی و اثر انگشتی نباید بر روی آلومینیوم باقی بماند. چرا که بعد از آنودایز کردن هر اثری بر روی سطح آلومینیوم تا همیشه ثابت می‌ماند و دیگر امکان پاک کردن آن وجود ندارد.

تمیز کردن شیء آلومینیومی

2) شی‌ء را در محلول سود کاستیک قرار دهید

سود کاستیک، سود پرک، سود سوزآور یا چربی‌گیر صنعتی یک ماده شیمیایی بدون رنگ و بدون بو است. پنج گرم(0.18 انس) از این محلول را با با 240 میلی‌لیتر آب مخلوط کنید و سپس شی‌ء را درون آن بگذارید و 2 تا 4 دقیقه زمان دهید تا شی‌ء در آن استراحت کند و شیری رنگ شود.

قرار دادن شیء در محلول سود کاستیک

3) مخزن آنودایز را آماده کنید

در این مرحله به دو ظرف پلاستیکی مستطیل شکل نیاز دارید. یک ظرف بزرگ و یک ظرف کوچک. ظرف کوچک باید در دل ظرف بزرگ جای گیرد. این کار بخاطر ایمنی بیشتر عملیات است.

مخزن آنودایز

4) چسباندن دو کاتد سربی به کناره‌های مخزن

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید به دو طرف کناره‌های ظرف، کاتد سربی باید بچسبانید. اگر کاتد در دسترس نداشتید به جای آن از تکه‌های فلزی سربی استفاده کنید(به طور کلی فلزی باید استفاده شود که جریان منفی را انتقال می‌دهد). سایز کاتدی که استفاده می‌کنید باید دو برابر سایز شی‌ءای باشد که قصد آنودایز کردن آن را دارید. فلش‌های سربی معمولا برای محافظت از درپوش مخزن به کار می‌روند که باید آنها را از فروشگاه‌های تخصصی خریداری کنید. کاتدهای سربی را به لبه‌های مخزن قلاب کنید.

وصل کردن کاتدهای سربی به کناره‌های مخزن

5) وصل کردن کاتدهای سربی به منبع تغذیه

کاتدهای سربی را به منبع تغذیه متصل کنید. در صورت امکان از منبع تغذیه‌ای استفاده کنید که ولتاژهای مختلف و متغیری دارد. از یک جریان حداقل (0.145 میلی آمپر) در هر اینچ مربع (6.45 سانتیمتر مربع) از سطح شی‌ء آلومینیومی استفاده کنید. اگر از منبع تغدیه‌ای استفاده می‌کنید که ولتاژ متغیر ندارد از دستگاهی استفاده کنید که ولتاژ ثابت با ولتاژ مناسب برای آنودایز شیء آلومینیومی شما دارد.

وصل کردن کاتدهای سربی به منبع تغذیه

6) منبع تغذیه را به آمپرسنج وصل کنید

آمپرسنج به شما این امکان را می‌دهد تا میزان ولتاژ را کنترل و بررسی کنید.

منبع تغذیه را به آمپرسنج وصل کنید

7) آماده کردن محلول الکترولیت

الکترولیت مایعی است که در مخرن آنودایز ریخته می‌شود و جسم را پوشش و از آن محافظت می‌کند. مقدار مورد نیاز این محلول بستگی به اندازه مخزن و اندازه شیء شما دارد. اسید باتری خودرو را با آب با نسبت 1-1 رقیق کنید. آب را در داخل مخزن پلاستیکی بریزید و اسید را به آرامی به داخل آب اضافه کنید. زمانیکه اسید و آب را با هم مخلوط می‌کنید احتمالا الکترولیت گرم شود، بنابراین شما باید الکترولیت را برای حداقل 18 ساعت در جای خنک نگهداری کنید.

آماده کردن محلول الکترولیت

8) قرار دادن شی‌ء آلومینیومی در مخزن

شی‌‌ء آلومینیومی را به وسیله یک سیم تیتانیومی در داخل مخزن بگذارید. انتهای آن را در بالای مخزن قلاب کنید. اگر قلاب آلومینیومی برای این عملیات به کار ببرید امکان دارد که در طی فرآیند قلاب پوسیده شود، پس حتما به تیتانیومی بودن قلاب توجه کنید. روی مخزن یک بلوک چوبی بزرگ(بزرگتر از مخزن) مانند آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید قرار دهید تا بتوانید سیم را به آن قلاب کنید.

قرار دادن شی‌ء آلومینیومی در مخزن

9) متصل‌کردن دستگاه(منبع تغذیه) به آند و کاتد

هدایت کننده منفی را به کاتد و هدایت کننده مثبت را به آند متصل کنید.

متصل‌کردن دستگاه(منبع تغذیه) به آند و کاتد

10) اجازه دهید تا شی‌ء آلومینیومی یک ساعت در الکترولیت بماند

توجه داشته باشید که شی‌ء آلومینیومی با کاتد برخورد نداشته باشد زیرا در صورت برخورد آن را کوچک می‌کند.

جریان را به راه اندازید. به حباب‌هایی که روی شیء آلومینیومی ایجاد می‌شوند توجه کنید آنها نشان می‌دهند که فرآیند آنودایز کردن به درستی صورت می‌گیرد.

استراحت شیء در الکترولیت

11) شستشو شی‌ء در آب

شیء را از الکترولیت خارج کنید و سپس به مدت یک شب در آب یونیزه شده قرارش دهید تا اسید آن شسته شود.

 شستشوی شیء

تالیف و ترجمه: پ.ز

برای مشاهده بخش اول کلیک کنید.

برای مشاهده بخش دوم کلیک کنید.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید