Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
فرآیند آنیل در متالورژی

فرآیند آنیل در متالورژی

آنیلینگ چیست؟

آنیل روشی است که در آن خواص فیزیکی و شیمیایی فلز با حرارت دادن و خنک کردن تغییر داده می‌شود.آنیل در متالورژی و علم مواد یک عملیات حرارتی محسوب می‌شود که در آن گاهی خواص فیزیکی و شیمیایی مواد تغییر می‌کند تا قابلیت انعطاف پذیریشان افزایش و سختیشان کاهش یابد.

در این فرآیند ماده را در دمای بالایی گرم می‌کنند و برای مدت زمانی ماده را در این دما نگه می‌دارند و سپس خنک می‌کنند.

در فرآیند آنیل اتم‌ها به شبکه‌های کریستالی تبدیل می‌شوند که منجر به تغییر در چغرمگی و سختی ماده می‌شوند.

زمانیکه مواد در حال سرد شدن هستند به کریستال تبدیل می‌شوند. در بسیاری از آلیاژها، اندازه دانه کریستال‌ها و وضعیت ترکیب ماده به درجه حرارت دادن و درجه سرد شدن بستگی دارد.

حرارت گرم و حرارت سرد، ساختار فلز را تغییر می‌دهند، از این رو برای رسیدن به خواص مورد نیاز در فلز می‌توان از حرارت‌های بیشتر و متفاوتی استفاده کرد.

با آگاهی و شناخت ترکیب‌ها و نمودارها می‌توانید عملیات حرارت دهی را برای سخت‌تر و شکننده‌تر کردن فلز یا نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر کردن آن به کار ببرید.

آنیل کردن در فلزاتی همچون مس، برنج، فولاد و نقره به این صورت است که به مواد حرارت می‌دهند و سپس اجازه می‌دهند تا در دمای اتاق به آرامی سرد شوند.

مس، نقره و برنج هم می‌توانند در دمای اتاق به آرامی سرد شوند و هم می‌توانند در آب سرد شوند. اما فلزات آهنی همچون فولاد فقط باید به آرامی در دمای اتاق سرد شوند.

به این ترتیب در فرآیند‌های آنیل‌سازی شما فلزی را می‌سازید که کارایی‌اش افزایش می‌یابد.

از روش آنیل در تولید محصولاتی همچون ساخت چر‌خ‌های بزرگ(large forgings) و محور‌های راه‌آهن و... به کار می‌رود.

انواع روش‌های آنیلینگ

آنیل کامل

معمولا وقتی از آنیل کردن کردن قطعه صحبت می‌شود، منظور آنیلینگ هم دما است. در این حالت دمای قطعه تا محدوده مشخصی افزایش پیدا کرده و پس از مدت زمانی، با سرعتی آهسته خنک می‌شود. در این روش سرعت سرد شدن حدود ۰.۰۲ درجه سانتی‌گراد بر ثانیه می‌باشد. برای سرد کردن قطعه با این سرعت عموما از کوره استفاده می‌کنند.

آنیل هم دما


در این نوع عملیات حرارتی، فولاد در دو دمای مختلف حرارت می‌بیند. در این روش ابتدا دمای قطعه تا دمایی بالاتر از دمای بلوری شدن افزایش می‌یابد. پس از گذشت مدت زمانی تا دمایی مشخص ( دمایی بالاتر از دمای اتاق) به سرعت سرد می‌شود. بعد از مدت مشخص نگهداری، دمای قطعه با سرعت آهسته‌ای کاهش می‌یابد. بر خلاف آنیل کامل، در آنیلینگ هم دما زمان کمتری نیاز است. با این وجود سختی نهایی قطعه در روش دوم کمی بیشتر از روش اول خواهد بود. هم‌چنین این روش بیشتر برای فولادهای آلیاژی با سختی بالا کاربرد دارد.

کاربرد آنیلینگ 


در حین کار سرد ، فلز می‌تواند تا حدی سخت شود که هر کار دیگری منجر به ترک خوردگی شود. با آنیل کردن ماده، کار با قطعه بدون خطر شکستگی صورت می‌گیرد. دلیل این امر آن است که بازپخت تنش‌های مکانیکی تولید شده در حین ماشین کاری یا سنگ زنی را آزاد می‌کند.

اگرچه عملیات حرارتی آنیلینگ عموما برای مقاطع فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما امکان آنیل کردن فلزاتی دیگر نظیر مس، آلومینیوم و برنج نیز وجود دارد. به طور کلی آنیلینگ با اهداف زیر به کار گرفته می‌شود:

بهبود قابلیت ماشین کاری
افزایش قابلیت هدایت الکتریکی
کاهش سختی
افزایش کارپذیری
افزایش انعطاف پذیری
کاهش تنش های داخلی
ایجاد ساختار یکنواخت