Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه کهن مس

تاریخچه کهن مس

اگر علاقمند به مطالعه تاریخچه‌ فلز مس هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

یافته‌های مس

مس، جزو اولین فلزاتی است که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه ابزارها و وسایل تزئینی مختلفی از مس کشف شده که مربوط به 9000 سال قبل از میلاد مسیح است اما شواهد باستانی نشان می‌دهد که مردمان بین‌النهرین، در حدود 5000 تا 6000 سال پیش، اولین کسانی بودند که توانایی استخراج و کار با مس را کسب کردند.

جوامع اولیه، از جمله جوامع بین‌النهرین، مصری‌ها و بومیان امریکا، به دلیل عدم آگاهی از دانش امروزی علم متالورژی، این فلز را اغلب برای ساخت ابزار و وسایل تزئینی بکار می‌بردند.

اولین دوره‌هایی که در آن مس به صورت سازمان‌یافته تولید و استفاده می‌شد مربوط به جوامع و تاریخ‌های زیر است:

  • بین النهرین، حدود 4500 سال پیش از میلاد مسیح
  • مصر، حدود 3500 سال پیش از میلاد مسیح
  • چین، حدود 2800 سال پیش از میلاد مسیح
  • آمریکای مرکزی، حدود سال 600 میلادی
  • غرب آفریقا، حدود سال 900 میلادی

مس خالص بسیار نرم است به همین علت در ابتدا ساخت سلاح و ابزار از آن بسیار دشوار بود، اما انجام آزمایشات متالورژی توسط بین‌النهرین این مشکل را حل کرد، آنها توانستند تا مس را با قلع مخلوط کنند و آلیاژ برنز را ایجاد کنند. آلیاژی که نه تنها بسیار سخت‌تر از مس بود بلکه شکل دادن و ریخته‌گری آن نیز آسان‌تر بود.

در حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح بود که توانایی استخراج مس از سنگ‌های معدنی به خوبی توسعه یافت. دریاچه وان، در ارمنستان امروزی منبع اصلی سنگ معدنی مس برای بین‌النهرین بوده است. تجزیه شیمیایی برنز و آلیاژهایش که در آن منطقه وجود داشتند نشان داده‌اند که حاوی تقریبا 87 درصد مس، 10 تا 11 درصد قلع و مقادیر کمی آهن، نیکل، سرب، آرسنیک و آنتیموان بوده‌اند.

مس در مصر

استفاده از مس در مصر همزمان با بین‌النهرین در حال توسعه بود اما شواهدی از انتقال اطلاعات در مورد مس بین این دو تمدن وجود ندارد. لوله‌های مسی که برای انتقال آب در معبدKing Sa'Hu-Re  در Abusir ساخته‌ شده‌اند مربوط به حدود 2750 سال قبل از میلاد مسیح هستند.

مصریان همچنین از مس و برنز برای ساخت آینه‌ها، تیغ‌ها، ابزارها، وزنه‌ها و ترازوها، و همچنین آویزها و زینت معابد استفاده می‌کردند.

مس در خاور نزدیک

مس و به ویژه اقلامی از برنز در سراسر خاور نزدیک و کشورهایی مثل آذربایجان، یونان، ایران و ترکیه کشف شده است. در هزاره دوم پیش از میلاد، اقلام برنزی در حجمی انبوه در بخش‌هایی از چین تولید می‌شدند. ریخته‌گری برنز در اطراف استان‌هایی که امروزه هنان و شانکسی شناخته می‌شوند اولین موارد استفاده از این فلز در چین محسوب می‌شوند، اگرچه یک‌سری مصنوعات مسی و برنزی از جوامع ماجیایائو که در استان‌های گانسو شرقی، چینگهای شرقی و شمال سیچوان زندگی می‌کردند کشف شده که به حدود 3000 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

آهن و پایان عصر برنز

توسعه صنعت ذوب آهن به عصر برنز پایان داد اما کاربرد مس و برنز متوقف نشد. در حقیقت، از این دوره به بعد رومی‌ها استفاده و استخراج مس را در طیف وسیعی گسترش دادند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است