Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
تاریخچه کهن مس

تاریخچه کهن مس

تاریخچه مس 


تاریخچه مس تقریبا به ده هزار سال قبل برمی گردد و بیشتر تمدن های قدیمی از مس استفاده می کردند و تقریبا برای همه ثبت شده و شناخته شده بود. در زمان ماقبل تاریخ فردی به نام کالکولیتیک که برگرفته شده از اسامی یونانی می باشد و ریشه آن کالکوس است متوجه شد که به چه صورتی مس را استخراج کرده و از طریق آن بتواند ابزار آلات و تزئینات بسازد. مس تنها فلزی است که چیزی حدود 5000 سال قبل توسط بشر کشف شده است.بعد از اینکه طلا کشف شد مس اولین عنصری بود که توسط انسان شناخته شده و کلیه ایبزار آلات و ظروف مسی قدمتی که برای آنها تخمین زده شده است تقریبا به 5000 سال قبل میلاد مسیح می رسد. اگر بخواهیم تقریبی بررسی کنیم کشف مس زمان انتهای عصر حجر و با کشف خود مس همراه بود و شروع شد.دوره ای که بشر توانست با کوبیدن روی مس به ۀن شکل داده و ابزار آلات مورد نیاز خود راتهیه نماید.سنی که برای مس تخمین زده اند به 18000 سال قبل از میلاد مسیح نسبت داده شده و ان عنصر در مصر 12000 سال قبل میلاد و در اروپا نیز حدود 4000 سال قبل ار میلاد مسیح می باشد. نوشته ها و مشاهدات باستان شناسی خبر از این دارد که قدمت استفاده بشر از مس تحت عنوان وسیله ای برای تزئین مخصوصا در غرب آسیا به ده هزار سال قبل برمیگردد.مثلا آویزه ی مس قدمت آن به 8700 یال قبل از دوره مسیح می باشد که یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی مس بوده که در حال حاضر در عراق کشف شده است.

اولین دوره‌هایی که در آن مس به صورت سازمان‌یافته تولید و استفاده می‌شد مربوط به جوامع و تاریخ‌های زیر است:

  • بین النهرین، حدود 4500 سال پیش از میلاد مسیح
  • مصر، حدود 3500 سال پیش از میلاد مسیح
  • چین، حدود 2800 سال پیش از میلاد مسیح
  • آمریکای مرکزی، حدود سال 600 میلادی
  • غرب آفریقا، حدود سال 900 میلادی

مس خالص بسیار نرم است به همین علت در ابتدا ساخت سلاح و ابزار از آن بسیار دشوار بود، اما انجام آزمایشات متالورژی توسط بین‌النهرین این مشکل را حل کرد، آنها توانستند تا مس را با قلع مخلوط کنند و آلیاژ برنز را ایجاد کنند. آلیاژی که نه تنها بسیار سخت‌تر از مس بود بلکه شکل دادن و ریخته‌گری آن نیز آسان‌تر بود.

در حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح بود که توانایی استخراج مس از سنگ‌های معدنی به خوبی توسعه یافت. دریاچه وان، در ارمنستان امروزی منبع اصلی سنگ معدنی مس برای بین‌النهرین بوده است. تجزیه شیمیایی برنز و آلیاژهایش که در آن منطقه وجود داشتند نشان داده‌اند که حاوی تقریبا 87 درصد مس، 10 تا 11 درصد قلع و مقادیر کمی آهن، نیکل، سرب، آرسنیک و آنتیموان بوده‌اند.

مس در مصر

استفاده از مس در مصر همزمان با بین‌النهرین در حال توسعه بود اما شواهدی از انتقال اطلاعات در مورد مس بین این دو تمدن وجود ندارد. لوله‌های مسی که برای انتقال آب در معبدKing Sa'Hu-Re  در Abusir ساخته‌ شده‌اند مربوط به حدود 2750 سال قبل از میلاد مسیح هستند.

مصریان همچنین از مس و برنز برای ساخت آینه‌ها، تیغ‌ها، ابزارها، وزنه‌ها و ترازوها، و همچنین آویزها و زینت معابد استفاده می‌کردند.

مس در خاور نزدیک

مس و به ویژه اقلامی از برنز در سراسر خاور نزدیک و کشورهایی مثل آذربایجان، یونان، ایران و ترکیه کشف شده است. در هزاره دوم پیش از میلاد، اقلام برنزی در حجمی انبوه در بخش‌هایی از چین تولید می‌شدند. ریخته‌گری برنز در اطراف استان‌هایی که امروزه هنان و شانکسی شناخته می‌شوند اولین موارد استفاده از این فلز در چین محسوب می‌شوند، اگرچه یک‌سری مصنوعات مسی و برنزی از جوامع ماجیایائو که در استان‌های گانسو شرقی، چینگهای شرقی و شمال سیچوان زندگی می‌کردند کشف شده که به حدود 3000 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

آهن و پایان عصر برنز

توسعه صنعت ذوب آهن به عصر برنز پایان داد اما کاربرد مس و برنز متوقف نشد. در حقیقت، از این دوره به بعد رومی‌ها استفاده و استخراج مس را در طیف وسیعی گسترش دادند.