Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
10 حقیقت جالب در مورد فلزات

10 حقیقت جالب در مورد فلزات

در این مقاله با چند نکته و حقیقت مفید در مورد فلزات آشنا خواهید شد.

بسیاری از عناصر موجود در جدول تناوبی، فلزات هستند، به علاوه آلیاژهای بی‌شماری وجود دارد که از ترکیب فلزات ساخته می‌شود. بنابراین خالی از لطف نیست که فلزات را بیشتر بشناسید و چند واقعیت مفید و جالب را در مورد آنها بدانید.

1) کلمه فلز یا Metal از کلمه یونانی metallon به معنی معدن یا حفر کردن یا خاکبرداری کردن، گرفته شده است.

2) فراوان‌ترین فلز در گیتی آهن است و بعد از آن منیزیم.

3) ترکیبات زمین کاملا مشخص نیست، اما بیشترین فلز موجود در پوسته زمین، آلومینیوم است و هسته زمین نیز عمدتا از آهن تشکیل شده است.

4) فلزات در درجه اول موادی جامد، سخت و براق هستند که به خوبی گرما و الکتریسیته را از خود عبور می‌دهند. البته استثنائاتی هم وجود دارد، مثلا طلا بسیار نرم و جیوه مایع است. همچنین، فلزی وجود ندارد که نسبتا عایق و هادی نباشد.

5) حدود 75٪ عناصر شیمیایی فلزات هستند. از 118 عنصر شناخته شده، 91 عنصر فلز هستند. عناصر دیگر هم برخی از خصوصیات فلزات را دارند و به عنوان «شبه فلز» شناخته می‌شوند.

6) فلزات یون‌های دارای بار مثبت را که کاتیون‌ها نامیده می‌شوند از طریق از کاهش الکترون‌ها تشکیل می‌دهند. فلزات همچنین با اکثر عناصر دیگر، بخصوص غیرفلزاتی مانند اکسیژن و نیتروژن واکنش نشان می‌دهند.

7) متداول‌ترین فلزات مورد استفاده در گیتی فلزاتی چون آهن، آلومینیوم، مس، روی و سرب هستند. فلزات برای تعداد زیادی از محصولات و اهداف مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها از نظر قدرت استحکام، خواص الکتریکی و حرارتی، سهولت در خم شدن، در دسترس بودن و سهیم بودن در واکنش های شیمیایی ارزش دارند.

8) اگرچه فلزات جدید تولید می‌شوند و جداسازی برخی فلزات به شکل خالص دشوار است، اما هفت فلز وجود دارد که انسان‌های نخستین و باستانی با آن آشنا شدند، آنها عبارتند از طلا، مس، نقره، جیوه، سرب، قلع و آهن.

9) بلندترین سازه‌های ایستاده در جهان از فلزات ساخته شده‌اند، در درجه اول از فولاد آلیاژی. از جمله این آسمان‌ خراش‌ها می‌تواند به برج خلیفه دبی و آسمان‌خراش برج شانگهای اشاره کرد.

10) تنها فلزی که در دما و فشار عادی و نرمال اتاق مایع می‌باشد، جیوه است. با این وجود برخی دیگر از فلزات هم در دمای اتاق می‌توانند ذوب شوند. به عنوان مثال، شما می‌توانید فلز گالیم را در کف دست خود ذوب کنید.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید