Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

معدنکاری و اثرات مخرب

معدنکاری و اثرات مخرب

با توجه به نگرانی‌های محیط زیستی و قوانین دولتی موجود، معادن موظف هستند کیفیت آب‌های خروجی از فعالیت‌های خود را پایش کنند .

استفاده از آب در معدنکاری امکان تاثیر بر ذخایر آب‌های سطحی و زیرزمینی را ایجاد می‌کند. با توجه به نگرانی‌های محیط زیستی و قوانین دولتی موجود در معادن موظف هستند کیفیت آب‌های خروجی از فعالیت‌های خود را پایش کرده و استراتژی‌های مختلفی را برای جلوگیری از آلودگی آب و محیط زیست به کارگیرند. مباحث مدیریت آب با توجه به شرایط مختلف متفاوت بوده و باید بصورت ویژه اشاره گردند. بطور کلی صنایع معدنی بدنبال کاهش تاثیر آن بر کیفیت و کمیت آب هستند.
آب در معادن برای فرآوری مواد معدنی و بازیابی فلز, کنترل گرد وغبار و برآورده کردن نیازهای انسانی مصرف می‌شود. میزان آب مورد استفاده وابسته به مقیاس معدنکاری, نوع ماده معدنی و روش فرآوری است. بطور مثال, در معادن فلزی که باید از فرآیندهای شیمیایی برای تغلیظ مواد معدنی استفاده شود آب بسیار بیشتری نسبت به معادن غیر فلزی مصرف می‌شود. باوجود آنکه میزان آب قابل توجهی در معادن بزرگ استفاده می‌شوند, میزان کلی آب مصرفی در صنایع معدنی نسبت به مقیاس‌های جهانی مقدار کمی را به خود اختصاص داده است. در سال 2005 در کانادا، سهم معادن از مصرف آب 4% بود در صورتیکه صنایع تولید برق 60%، صنایع دیگر 18.5% ، مصارف شهری 9.5% و کشاورزی 8%  از آب را مصرف کرده بودند.  معدنکاری تنها 1% از آب مصرف شده در آمریکا و 2-3% از آب مصرف شده در استرالیا را به خود اختصاص داده است.
نرخ استفاده مجدد و تصفیه آب در فرآوری مواد معدنی بسیار بالا است، بخصوص در مواقعی که معادن در نواحی خشک واقع شده‌اند. در نتیجه روش‌های متعددی برای کاهش مصرف آب و تصفیه آب خروجی از فرآیندهای مختلف توسعه داده شده اند.
بر اساس کیفیت آب و پتانسیل آلودگی آن, آب‌های مورد استفاده در معادن به دسته‌های زیر تقسیم‌ می‌شوند:
• آب معدن: آب‌های سطحی و زیرزمینی موجود در معدن
• آب معدنکاری: آبی که با فعالیت‌های مختلف معدنکاری درگیر می‌شود
• آب آسیاب: آبی که در فعالیت‌های سنگ شکنی و آسیاب مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است حاوی فلزات و کانی‌های محلول شده در خود باشد
• آب فرآوری: آبی که در روش‌های شیمیایی برای استخراج کانی‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد
• لیچینگ: آبی که از باطله جامد مواد معدنی خارج می‌شود و حاوی کانی‌ها، مواد شیمیایی و فلزات حل شده در خود است
• فاضلاب: آب تخلیه شده در آب‌های سطحی پس از عملیات معدنکاری، آسیاب و فرآوری. این آب معمولا تصفیه می‌شود
• آب زهکشی شده: آب‌های سطحی و زیرزمینی که به علت نفوذ و اختلال در فعالیت‌های معدنکاری زهکشی می‌شوند
در معادن روباز آب در حوضچه‌هایی ذخیره شده و قبل از آزادسازی در محیط زیست و آب‌های سطحی تصفیه می‌شود.

ادامه مطلب 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است