Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
اقتصاد جهانی 105 تریلیون دلاری در یک نمودار

اقتصاد جهانی 105 تریلیون دلاری در یک نمودار

اقتصاد جهانی 105 تریلیون دلاری در یک نمودار

بر اساس آخرین پیش بینی صندوق بین المللی پول (IMF) از چشم انداز اقتصاد جهانی در سال 2023، انتظار می رود تا پایان سال 2023، اقتصاد جهانی دارای تولید ناخالص داخلی (GDP) 105 تریلیون دلار یا 5 تریلیون دلار بیشتر از سال قبل باشد. این افزایش 5.3 درصدی در تولید ناخالص داخلی جهانی است. در شرایط تعدیل شده با تورم، این افزایش 2.8 درصدی خواهد بود. تولید ناخالص داخلی (GDP) ارزش کل خروجی اقتصادی - کالاها و خدمات - تولید شده در یک بازه زمانی معین توسط هر دو بخش خصوصی و دولتی را اندازه‌گیری می‌کند. تمام اعداد استفاده شده در اینجا مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد، ارقام اسمی هستند و تورم را محاسبه نمی کنند.
امسال با آشفتگی برای اقتصاد جهانی آغاز شد و بازارهای مالی با فروپاشی چندین بانک متوسط ​​ایالات متحده در کنار تورم مداوم و سخت‌تر شدن شرایط پولی در اکثر کشورها، تکان خوردند. با این وجود، برخی از اقتصادها ثابت کرده اند که انعطاف پذیر هستند و انتظار می رود از سال 2022 رشد خود را ثبت کنند.


انتظار می‌رود ایالات متحده با تولید ناخالص داخلی 26.9 تریلیون دلاری در سال 2023 همچنان بزرگترین اقتصاد باشد. این بیش از مجموع تولید ناخالص داخلی 174 کشور است که از اندونزی (هفدهم) تا تووالو (191) رتبه بندی شده اند. چین با پیش بینی تولید ناخالص داخلی 19.4 تریلیون دلاری در سال 2023 در جایگاه دوم ثابت باقی می ماند. بیشتر پنج اقتصاد برتر از سال 2022 در موقعیت های مشابه باقی مانده اند، به استثنای یک استثنای قابل توجه. انتظار می رود هند از بریتانیا عبور کند و با تولید ناخالص داخلی 3.7 تریلیون دلاری در سال 2023 به پنجمین اقتصاد بزرگ تبدیل شود.


بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، در اینجا نگاهی به اندازه اقتصاد هر کشور در سال 2023 داریم.

توجه: پیش بینی های مربوط به افغانستان، لبنان، پاکستان، سریلانکا و سوریه در پایگاه داده صندوق بین المللی پول برای سال 2023 وجود ندارد.


در اینجا بزرگترین اقتصادها برای هر منطقه از جهان آمده است.

آفریقا: نیجریه (506.6 میلیارد دلار)
آسیا: چین (19.4 تریلیون دلار)
اروپا: آلمان (4.3 تریلیون دلار)
خاورمیانه: عربستان سعودی (1.1 تریلیون دلار)
آمریکای شمالی و مرکزی: آمریکا (26.9 تریلیون دلار)
اقیانوسیه: استرالیا (1.7 تریلیون دلار)
آمریکای جنوبی: برزیل (2.1 تریلیون دلار)


اقتصادهای رو به کاهش در سال 2023
در واقع، پیش‌بینی می‌شود که 29 اقتصاد نسبت به سال 2022 کوچک شوند که منجر به کاهش تولید نزدیک به 500 میلیارد دلار می‌شود.نمودار میله ای که میزان کاهش تولید ناخالص داخلی اسمی را برای چندین کشور نشان می دهد.


روسیه با پیش بینی 150 میلیارد دلار انقباض در سال جاری بیشترین کاهش را خواهد دید. این معادل حدود یک سوم کاهش کل 29 کشور با اقتصاد رو به کاهش است. مصر (-88 میلیارد دلار) و کانادا (-50 میلیارد دلار) روی هم یک سوم دیگر تولید از دست رفته را تشکیل می دهند. در مورد مصر، تا حدودی می توان این افت را با واحد پول این کشور (پوند مصر) توضیح داد که از اواسط سال 2022 ارزش آن در برابر دلار آمریکا حدود 50 درصد کاهش یافته است. روسیه و کانادا برخی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان هستند و قیمت نفت از سال 2022 کاهش یافته است. یک پیچیدگی دیگر برای روسیه این است که این کشور به دلیل تحریم های غرب مجبور به فروش نفت با تخفیف شدید شده است.
در اینجا تغییرات پیش بینی شده در تولید ناخالص داخلی برای همه کشورهایی که سال به سال با کاهش روبرو هستند، آمده است:


طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، حضور عربستان سعودی، نروژ، کویت و عمان در 10 انقباض بزرگ تولید ناخالص داخلی، تأثیر بالقوه بر تولید ناخالص داخلی کشورهای تولیدکننده نفت را بیشتر نشان می دهد. اخیراً، تولیدکنندگان در تلاش برای افزایش قیمت‌ها، عرضه خود را کاهش داده‌اند، اما نگرانی‌ها از کند شدن تقاضای جهانی نفت در پی اقتصاد سرکوب‌شده چین (دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان)، بدون توجه به کاهش قیمت نفت، قیمت نفت را نسبت به سال 2022 پایین‌تر نگه داشته است.
در حالی که سازمان‌هایی مانند صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی نسبتاً خوب عمل کرده‌اند، هنوز هم باید به خاطر داشت که اینها پیش‌بینی‌ها و فرضیاتی هستند که در ابتدای سال انجام شده و ممکن است تا پایان سال 2023 درست نباشند. برای مثال، جی پی مورگان پیش‌بینی خود را برای رشد تولید ناخالص داخلی واقعی چین در سال 2023 شش برابر در همین چند ماه پس از تحقق نیافتن انتظارات مبنی بر هزینه‌های بازیابی بیماری همه‌گیر در این کشور تغییر داده است.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید