Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ریخته‌گری ماسه‌ای (بخش اول)

ریخته‌گری  ماسه‌ای (بخش اول)

ریخته‌گری ماسه‌ای فلزات یک فرآیند بسیار جذاب است. متال آنلاین در این مقاله و مقاله‌های بعدی این روش کهن ریخته‌گری را به شما آموزش خواهد داد.

ریخته‌گری فلزات یک فرآیند کهن است که در آن فلزات را ذوب و در قالب می‌ریزند تا اشیایی مانند سکه، شمشیر یا جواهرات را بسازند. اگرچه یادگیری فرآیند ریخته‌گری کمی زمانبر است اما واقعا حرفه‌ای ارزشمند است. با متال آنلاین همراه باشید تا 18 مرحله این نوع از ریخته‌گری را آموزش ببینید.

1) تهیه قالب ریخته‎گری

چهارچوبی را تهیه کنید که دو قسمت باشد. برای آنکه ریخته‌گری درستی داشته باشید به یک قالب احتیاج دارید که جنس آن می‌تواند از چوب، آهن و یا مواد محکم و بادوام باشد. اطمینان حاصل کنید که چهارچوب‌ها دو قسمت باشند و برای عملیات ریخته‌گری مورد نظر سایز مناسبی داشته باشند.

متریال این چهارچوب‌ها خیلی مهم نیست که چه باشد فقط باید خیلی محکم باشد. این چهارچوب‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های تخصصی عرضه فلزات تهیه کنید.

تهیه قالب ریخته‎گری

2) جای گذاری شیء در چهارچوب

یکی از چهارچوب‌ها را بر روی سطحی صاف قرار دهید و شیء مورد نظرتان را داخل آن بگذارید. در نظر داشته باشید که شیء در مرکز قاب قرار گیرد.

برای ریخته‌گری و ساخت شی فلزی مورد نظر در ابتدا باید یک نمونه از آن بسازید. جنس این نمونه می‌تواند چوب و یا متریال‌های مشابه‌اش باشد. سپس می‌توانید نمونه اصلی و اولیه را در قالب قرار دهید.

برخی از اقلام متداول در ریخته‌گری عبارتند از: سکه‌ها، جام‌ها، مدال‌ها، مجسمه‌ها، چرخ‌ها و لوله‌ها.

گاهی نیاز نیست که از روی شیء مورد نظر نمونه بسازید، زیرا نمونه اصلی را می‌توانید از وسط نصف کنید و در قالب‌ها قرار دهید.

جای گذاری شیء در چهارچوب

3) روی شیء را بپوشانید

روی شیء مورد نظر مقداری ماسه مخصوص(parting dust) بریزید. این خاک، یک خاک تخصصی‌ است که ترکیبی از مواد معدنی متخلخل است.  این ماسه از چسبیدن مواد قالب‌ریزی شده به شی‌ء شما جلوگیری می‌کند. برای تهیه این ماسه به فروشگاه‌های تخصصی ریخته‌گری مراجعه کنید.

روی شیء را بپوشانید

4) خمیر ریخته‌گری

برای ساختن خمیر ریخته‌گری ماسه مخصوص را باید مرطوب کنید. بدین ترتیب که یک ظرف بردارید و داخلش شن ریخته‌گری بریزید و نم‌نم آب را به آن اضافه کنید. سپس ظرف را تکان دهید تا ماسه با آب با یکدیگر مخلوط شوند و بعد از آن بگذارید استراحت کند تا یک خمیر نیمه خشک بدست آید. در صورت امکان، این شن را 12 ساعت قبل از شروع انجام عملیات ریخته‌گری آماده کنید.

خمیر ریخته‌گری

5) پر کردن قالب با خمیر ماسه‌ای

حال نوبت آن است که قالب را با خمیر پر کنید. زمانی که روی شیء ریخته‌گری را پوشش دادید و از ماسه پر کردید برای نگهداری مناسب الگو در سر جایش با دستانتان روی ماسه‌ها فشار وارد کنید.

پر کردن قالب با خمیر ماسه‌ای

6) خارج کردن مواد اضافی

با استفاده از یک ابزار، مواد اضافی را از قالب خارج کنید. به این صورت که ابزار میله مانند را در داخل قالب و مواد فرو کنید، چپ و راست کنید و بچرخانید تا به خوبی ماسه‌ها له شوند سپس اضافی‌ها را با ابزار از روی قالب خالی کنید. سطح قالب باید کاملا صاف باشد. در این مرحله باز هم بر روی مواد فشار وارد کنید تا یک خمیر محکم داشته باشید.

خارج کردن مواد اضافی

7) جای‌گذاری چهارچوب دوم

در این مرحله، چهار چوب اول را به آرامی می‌چرخانیم. شیء که در مرحله قبل در زیر قرار داشت اکنون به روی کار می‌آید. نصف دیگر شیء، یا نمونه دیگر را بر روی شیء قالب اول قرار می‌دهیم. چهار چوب دوم را بر روی چهار چوب اول گذاشته و همانند قالب اول روی آن را پوشش می‌دهیم.

جای‌گذاری چهارچوب دوم

8) تکرار فرآیند با نیمه دیگر قالب

قالب دوم را همانند قالب اول پوشش می‌دهیم. به این ترتیب که نمونه یا نیم دیگر شی را با ماسه مخصوص که به خمیر نچسبد می‌پوشانیم سپس با گِل یا همان خمیر، کاملا روی آن را می‌پوشانیم و سطح آن را به خوبی فشار می‌دهیم و صاف می‌کنیم. بعد از انجام این مراحل قالب دوم را از روی قالب اول بر می‌داریم و نمونه و شیء‌ها را خارج می‌کنیم.

تکرار فرآیند با نیم دیگر قالب

برای مشاهده بخش دوم کلیک کنید.

برای مشاهده بخش سوم کلیک کنید.

تالیف و ترجمه: پ.ز

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است