Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
نیوبیم (بخش اول)

نیوبیم (بخش اول)

نیوبیم فلزی خاکستری رنگ و هادی است که در دمای اتاق به رنگ آبی کمرنگ در می‌آید و همچنین درصنعت فولاد کاربرد فراوانی دارد .

نیوبیم که در گذشته با نام کولومبیوم نام گذاری شده بود ، یک عنصر شیمیایی با نماد Nb (در گذشته Cb) و عدد اتمی 41 است. نیوبیم یک فلز هادی نرم، خاکستری و درخشان است که اغلب در پیروکلرهای مواد معدنی (منبع اصلی تجاری نیوبیم) و کلومبیت یافت می‌شود . نام آن از اساطیر یونانی ، Niobe ، که دختر Tantalus بود ، اقتباس شده است.
یک شیمیدان انگلیسی به نام چارلز هاتچت یک عنصر جدید به نام تانتالیوم را در سال 1801 کشف کرد و آن را کولومبیوم  نامید. در سال 1809، یک شیمیدان انگلیسی دیگر به نام ویلیام هیو والاستون به اشتباه نتیجه گرفت که تانتالیوم و کولومبیوم یکی هستند. شیمیدان آلمانی هاینریش رز در سال 1846 مشخص کرد که سنگ‌های تانتالیوم حاوی عنصر دومی هستند که به نام نیوبیم آن را نامگذاری کرد. در سال‌های 1864 و 1865، مجموعه‌ای از یافته‌های علمی نشان داد که نیوبیم و کولومبیوم همان عنصر (تانتالیوم ) بودند و برای یک قرن هر دو نام استفاده می‌شدند. نیوبیم به عنوان یک عنصر در سال 1949 به طور رسمی به تصویب رسید . اما نام کولومبیوم در متالوژی در ایالات متحده همچنان باقی ماند .
تا اوایل قرن بیستم نیوبیم به صورت تجاری مورد استفاده قرار نگرفته بود. برزیل تولیدکننده‌ی پیشرو در زمینه‌ی نیوبیم و فرنونیبیم ، آلیاژ نیوبیوم و آهن است که محتوای نیوبیوم آن 60 تا 70 درصد است .

برای مشاهده بخش دوم کلیک کنید ⇐ کاربرد نیوبیم 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید