Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نیوبیم (بخش اول)

نیوبیم (بخش اول)

نیوبیم فلزی خاکستری رنگ و هادی است که در دمای اتاق به رنگ آبی کمرنگ در می‌آید و همچنین درصنعت فولاد کاربرد فراوانی دارد .

نیوبیم که در گذشته با نام کولومبیوم نام گذاری شده بود ، یک عنصر شیمیایی با نماد Nb (در گذشته Cb) و عدد اتمی 41 است. نیوبیم یک فلز هادی نرم، خاکستری و درخشان است که اغلب در پیروکلرهای مواد معدنی (منبع اصلی تجاری نیوبیم) و کلومبیت یافت می‌شود . نام آن از اساطیر یونانی ، Niobe ، که دختر Tantalus بود ، اقتباس شده است.
یک شیمیدان انگلیسی به نام چارلز هاتچت یک عنصر جدید به نام تانتالیوم را در سال 1801 کشف کرد و آن را کولومبیوم  نامید. در سال 1809، یک شیمیدان انگلیسی دیگر به نام ویلیام هیو والاستون به اشتباه نتیجه گرفت که تانتالیوم و کولومبیوم یکی هستند. شیمیدان آلمانی هاینریش رز در سال 1846 مشخص کرد که سنگ‌های تانتالیوم حاوی عنصر دومی هستند که به نام نیوبیم آن را نامگذاری کرد. در سال‌های 1864 و 1865، مجموعه‌ای از یافته‌های علمی نشان داد که نیوبیم و کولومبیوم همان عنصر (تانتالیوم ) بودند و برای یک قرن هر دو نام استفاده می‌شدند. نیوبیم به عنوان یک عنصر در سال 1949 به طور رسمی به تصویب رسید . اما نام کولومبیوم در متالوژی در ایالات متحده همچنان باقی ماند .
تا اوایل قرن بیستم نیوبیم به صورت تجاری مورد استفاده قرار نگرفته بود. برزیل تولیدکننده‌ی پیشرو در زمینه‌ی نیوبیم و فرنونیبیم ، آلیاژ نیوبیوم و آهن است که محتوای نیوبیوم آن 60 تا 70 درصد است .

برای مشاهده بخش دوم کلیک کنید ⇐ کاربرد نیوبیم 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است