Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
گالیم

گالیم

گالیم ، یک فلز نرم و کمیاب است که در دمای پایین شکننده است ، اما در دمایی بالاتر از دمای اتاق به حالت مایع درمی‌آید .

گالیم یک عنصر شیمیایی با نماد Ga و عدد اتمی 31 است . گالیم در گروه 13 جدول تناوبی است و به همین دلیل شباهت زیادی به سایر فلزات این گروه مثل : آلومینیوم ، اندیس و تالیم دارد. گالیم به عنوان یک عنصر آزاد در طبیعت وجود ندارد ، بلکه به عنوان ترکیباتی در مواد معدنی در سنگ معدن و بوکسیت وجود دارد . گالیم یک عنصر و فلز نرم و نقره‌ای است .
زمانی که این فلز در سال 1875 کشف شد از آن برای تولید آلیاژ با نقاط ذوب پایین استفاده می‌شده است .
موارد کاربرد گالیم :
گالیم عمدتاً در صنعت الکترونیک استفاده می‌شود. گالسیوم آرسنید ، ترکیب شیمیایی اصلی گالیم در الکترونیک، در مدارهای مایکروویو، مدارهای سوئیچینگ با سرعت بالا و مدارهای مادون قرمز استفاده می‌شود. از نیترید گالیم دیودهای نوری آبی و بنفش (LED) و لیزر دیود تولید می‌شود . گالیم نیز در تولید گادولینیم ، یک گالیوم مصنوعی برای جواهرات نیز کاربرد دارد همچنین گالیم در نیمه هادی‌ها به عنوان یک ماده جانبی به کار می‌رود .
به علاوه ، گالیم در بعضی از کاربردهای پزشکی مانند داروها و داروهای رادیو اکتیو به کار رفته است . گالیم در دماسنج‌ها به عنوان یک جایگزین غیر سمی و سازگار با محیط زیست برای جیوه استفاده می‌شود و می‌تواند در دمای بالاتری نسبت به جیوه مقاومت کند.

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید