Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

برآورد قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.

شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
با عضویت در سایت قیمت های روز را مشاهده کنید
کادمیوم (بخش اول)

کادمیوم (بخش اول)

کادمیوم ، فلزی نرم ، براق و سفید است که شباهتی زیادی با دو فلز روی و جیوه دارد .

کادمیوم یک عنصر شیمیایی با علامت Cd و عدد اتمی 48 است. این فلز ، نرم ، براق ، سفید و از لحاظ شیمیایی با دو فلز دیگر پایدار در گروه 12، یعنی روی و جیوه تشابه دارد . کادمیوم مانند روی ، نشان دهنده حالت اکسیداسیون +2 در اکثر ترکیبات آن است و مانند جیوه نقطه ذوب پایین‌تر از فلزات انتقالی در گروه های 3 تا 11 دارد. کادمیوم و ترکیبات آن در گروه 12 اغلب به عنوان فلز گذار در نظر گرفته نمی‌شوند و بخشی از پوسته‌های الکترونی d یا f را در حالت‌های اکسیداسیون عنصری یا شایع ندارند. میانگین غلظت کادمیم در پوسته‌زمین بین 0.1 و 0.5 عدد در میلیون (ppm) است. این فلز در سال 1817 به طور همزمان توسط استروایر و هرمان، که هر دو در آلمان قرار داشتند ، به عنوان یک ناخالصی در کربنات روی کشف شد .
کادمیوم به عنوان یک جزء ، در اکثر سنگ‌های معدنی وجود دارد و یک محصول جانبی در تولید روی است. کادمیوم برای یک مدت طولانی به عنوان یک پوشش مقاوم در برابر خوردگی بر روی فولاد استفاده شده است . ترکیبات کادمیوم به عنوان رنگدانه‌های قرمز، نارنجی و زرد استفاده می‌شود تا رنگ شیشه‌ و پلاستیک را تثبیت کنند. استفاده کادمیوم به طور کلی رایج نیست ، زیرا سمی است و باتری‌های نیکل کادمیوم با هیدرید فلز نیکل و باتری‌های لیتیوم یونی جایگزین شده است . یکی از چند مورد استفاده جدید از این فلز ، پانل‌های خورشیدی کادمیوم تلورید است.
اگر چه عملکرد بیولوژیکی کادمیوم در گیاهان خیلی شناخته شده نیست اما آنهیدراز کربنیک وابسته به کادمیوم در دیاتوم‌های دریایی یافت می‌شود .

برای مشاهده بخش دوم کلیک کنید ⇐ کاربرد کادمیوم

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید