Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

انتخاب مواد چیست؟

انتخاب مواد چیست؟

در دنیایی که برای هر کاربرد خاص، با طیف گسترده ای از مواد مواجه هستیم، مبحث انتخاب مواد ، به جزئی استراتژیک و لاینفک در صنعت تبدیل شده است.

 ما در دنیایی از مواد زندگی می ­کنیم. این مواد است که به هر چیزی که می بینیم و لمس می کنیم، ماهیت می­ دهد. تخمین زده می­ شود که در حال حاضر بیش از چهل هزار آلیاژ فلزی مورد کاربرد قرار می گیرد و احتمالا رقمی نزدیک به این عدد، تعداد مواد غیر فلزی است (پلیمرها، سرامیک ­ها و مواد کامپوزیتی) که در مصارف گوناگون مورد استفاده می­ گردند. این رقم بالای مواد و راه ­های فرآوری متعدد آن­ها که پیش روی مهندسان است و همچنین رابطه متقابل بین پارامترهای مختلف انتخاب، بررسی و انتخاب مواد مناسب برای کاربرد مورد نظر را مشکل می­ کند. در واقع، تعریف کلی انتخاب مواد عبارت است از: انتخاب مقرون به صرفه ترین ماده، که نیازهای فنی مورد نظر ما را برطرف نماید. انتخاب مواد با توجه به معیارهای مختلفی مانند خواص مورد نظر، قیمت، فراوانی و در دسترس بودن و مسائل محیط زیستی صورت می ­­پذیرد.

با توجه به رقابت بین­ المللی در تمام زمینه­ ها که با توجه به رکود صنعتی تشدید نیز شده، اهمیت انتخاب مواد به عنوان بخشی از فرآیند طراحی، به طور پیوسته در حال رشد است. نیاز به روشن کردن ویژگی­ها و خواص لازم برای اجزا و ساختارهای به کار رفته در یک سیستم صنعتی به منظور تاًمین بهترین مواد از نقطه نظر فنی و اقتصادی و رفع معایب پیش آمده ، مستلزم حضور بیش از پیش مهندسین متالورژی و مواد برای انتخاب مواد درست و مناسب در تمام بخش ­های صنعت است.

در ادامه به توضیح فلسفه، پارامترها و معیارهای انتخاب مواد خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید...

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

نام کاربری:
کلمه عبور:


عضویت در سایت

بازیابی رمز عبور

مبنای قیمت کیلوگرم و تومان می باشد.


شما در حال مشاهده ی قیمتهای هفته ی گذشته هستید
قیمت روز فقط برای مشترکین در دسترس است